بیت کوین چیست؟ کمتر کسی را پیدا می‌کنید که تا به حال نام بیت کوین را نشنیده باشد! خرید و فروش بیت کوین و معامله‌گری آن حالا یکی از بحث‌های داغ دنیاست. بیت کوین را می‌توان سرآغاز معاملاتی دانست که به دنیای پهناور اینترنت متصل است و از سال ۲۰۰۸ جهان حول محور آن می‌چرخد! در حقیقت بیت کوین انقلابی بزرگ در جهان تکنولوژی و اقتصاد فن‌آوری محور بود که به‌دنبال آن اتفاقات بسیاری افتاد. در این مطلب قصد داریم درباره بیت کوین، تاریخچه پیدایش و چگونگی کار کردن آن صحبت کنیم. اگر دوست دارید با این مفهوم جدید، جذاب و پرطرفدار بیشتر آشنا شوید، ما را در آکادمی تبدیل همراهی کنید.

 

تعریف دقیق بیت کوین را بدانیم

بیت کوین چیست

گروه بزرگی بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر را پول آینده می‌دانند

بیت کوین در واقع اولین ارز دیجیتالی است که آن را آغازکننده جریان غیر متمرکزسازی می‌دانند و با کمک تکنواوژی بلاک چین پا به دنیا گذاشت. به زبان ساده، بیت کوین اولین پولی است که در بستر اینترنت تولید می‌شود، پشتوانه بانکی ندارد و کاملا غیرمتمرکز است. این پول که نوعی ارز دیجیتالی است، توسط مردم و افراد جامعه کنترل و مبادله می‌شود. باید گفت این افراد هسند که مالک دارایی خودشان می‌شوند و آن را کنترل می‌کنند.

بیت کوین می‌تواند هم به عنوان نوعی پول برای مبادله‌های آنلاین در محیط اینترنتی و خرید و فروش مورد استفاده قرار بگیرد و هم نوعی اندوخته و پس‌انداز باشد که در بلند مدت ارزش سرمایه‌ی شما را حفظ می‌کند.

ثبت نام در تبدیل

اگر چه این روزها افراد زیادی نسبت به بیت کوین شناخت پیدا کرده‌اند اما هنوز هم برای بسیاری معماست و این معما بودن به خاطر جذابیت‌ و قابلیت‌ّهای آن است. بیت کوین یک ارز جذاب و پیچیده عصر جدید است که فقط به صورت آنلاین وجود دارد و به کاربر اجازه می‌دهد تا حدودی هویت و اطلاعات آن ناشناس بماند.

بیت کوین ارزی است که برای پرداخت کالاها و خدمات مختلف، درست مثل ارزهای فیات (یورو یا دلار) آمریکا طراحی شده اما همین‌جا، جایی است که شباهت میان رمز ارزها و ارزهای فیات به پایان می‌رسد و راه آنها از هم جدا می‌شود.

دو ویژگی‌های بیت کوین که باعث تفاوت مهم آن از ارزهای سنتی می‌شود عبارت است از:

  • غیرمتمرکز بودن

غیرمتمرکز بودین یعنی هیچ دولت و هیچ بانک مرکزی در این ارز دخالت ندارد و تامین ارز را کنترل نمی‌کند.

  • دیجیتال بودن

هیچ اسکناس فیزیکی یا سکه‌ی برای بیت کوین وجود ندارد. این ارز کاملا آنلاین است و توسط فناوری بلاکچین ردیابی و کنترل می‌شود.

تاریخچه ارز بیت کوین

لوگوی ارز بیت کوین

حالا دیگر بسیاری از برندهای بزرگ ترجیح می‌دهند روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند و منتظر آینده‌ی آن باشند

تاریخ پیدایی و تولد رمز ارز بیت کوین به سال ۲۰۰۸ باز می‌گردد. می‌توان گفت که اتفاقات اقتصادی متفاوت و وقوع بحران مالی بزرگ در سال ۲۰۰۸ عامل مهمی برای اختراع بیت کوین بود. در این زمان فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو مقاله‌هایی را که به وایت پیپر مشهورند، تهیه کرده و برای تعداد زیادی از متخصصان علم رمزگذاری ارسال کردند. در این مقاله‌ها نحوه کار بیت کوین شرح داده شده بود. پس در حالت کلی آنچه می‌دانیم این است که ساتوشی ناکاموتو خالق ارز بیت کوین است.

سرانجام پس از یک سال و در سال ۲۰۰۹ شبکه ارز دیجیتال بیت کوین کارش را به صورت رسمی شروع کرد. طی مدتی که بیت کوین به تازگی کار خود را آغاز کرده بود، ساتوشی ناکاموتو در کنار پروژه حضور داشت و نواقص و کمبودهای آن را برطرف می‌کرد. اما از سال ۲۰۱۰ به بعد، این شخص یا گروه به طور کلی ناپدید شد.

همچنان بعد از گذشت حدود ۱۳ سال از آغاز به کار بیت کوین، هویت ساتوشی ناکاموتو پنهان است و هیچکس نمی‌داند که او دقیقا که بود! در نهایت می‌توان گفت که ساتوشی، یک فرد، یک گروه برنامه‌نویسی یا یک سازمان پنهانی است. اما همه این‌ها در حد حدس و گمان هستند و مدارک مستندی برای هیچ‌کدامشان وجود ندارد!

 

هدف از پروژه بیت کوین چیست؟

bitcoin چیست - اهداف پروژه بیت کوین

بیت کوین آغاز گر مسیر آزادی مالی و پول خصوصی است

بیت کوین بستری را برای افراد فراهم می‌کند که در آن قادرند انتقال یا ذخیره پول را در امنیت کامل انجام دهند. به طور کلی بیت کوین یک سیستم ذخیره و انتقال پول امن است که به دست خود افراد کنترل و مدیریت می‌شود. هدف از این کار ایجاد امنیت بالا در مبادلات است که کلمه عبور ویژه‌ای را به نام کلید خصوصی در اختیار افراد قرار می‌دهد و فقط مالکان کلیدها قادر به خرج کردن و انتقال بیت کوین‌ها هستند.

هدف مهم دیگر از پروژه ارز BTC، جلوگیری از «دوباره خرج کردن» است. مشکل اصلی و بزرگ در پول‌های دیجیتالی، همین دوباره خرج کردن بود. در واقع اگر پول دیجیتال را مانند یک فایل در نظر بگیریم، شما می‌توانستید به راحتی همه چیز را کپی کنید! بنابراین امکان خرج کردن پول در یک زمان و در دو محل وجود داشت و تا فروشندگان از این قضیه باخبر شوند، شما خرید خود را انجام داده بودید!

اما پیدایش ارز بیت کوین از این اتفاق جلوگیری کرد و پس از آن بررسی عملکردهای مبادله‌ای، توسط همه اعضای این شبکه انجام گرفت. به این صورت بیت کوین هدف خود را برای جلوگیری از مشکل دوباره خرج کردن به خوبی حل کرد!

دلیل اینکه مردم در طول همین مدت زمان کم تا این اندازه از بیت کوین‌ استقبال کردند و به آن تمایل دارند، نبود واسطه‌ها، بانک‌ها و کارمزد سنگین آن است. همان‌طور که گفتیم، تمام معاملات و مبادلات بیت کوین به صورت آنلاین است و شناسه کیف پول شما همان چیزی است که در معاملات استفاده می‌شود، نه نام و سایر اطلاعات شخصی؛ مگر در شرایطی که اطلاعات از طرف خود شما ثبت شده باشد.

با این وجود یک سوال پیش می‌آید و آن هم اینکه آیا بیت کوین کاملا ناشناس است؟ این سوالی است که برای رسیدن به جواب آن باید بخش بعدی را بخوانید.

آیا بیت کوین واقعا ناشناس است؟

باید گفت نه، بیت کوین کاملا ناشناس نیست! هکرهای بااستعداد و آژانس‌های دولتی ابزاری برای ردیابی هرچیزی دارند و بیت کوین هم نتوانسته از این  قاعده فرار کند! اگر چه معاملات بیت کوین به طور تصادفی و از طریق شبکه همتا به همتا انجام می‌شود اما این سیستم ممکن است گاهی در برابر هکرهای حرفه‌ای قابل نفوذ باشد. پس بهتر است شناخت خود را از بیت کوین با دانستن این واقعیت کامل کنید که اگر چه امنیت بیت کوین و مبادلات انجام شده تا درصد بسیار زیاد و چشم‌گیری بالاست اما همه‌چیز را هم نمی‌توان با چشم صددرصدی نگاه کرد.

اگر یک هکر بتواند چندین گره مختلف را به شبکه بیت کوین متصل کند، ممکن است داده‌‌های ترکیبی جمع‌آوری شده از این گره‌های مختلف برای تعیین محل ایجاد یک معامله کافی باشد.

اگر کسی بتواند به هویت‌هایی که به هر طریقی در ترکیب با آدرس‌های بیت کوین استفاده شده دسترسی پیدا کند، در نهایت بیت کوین را می‌توان به هویت و آدرس واقعی افراد هم پیوند داد. این اطلاعات شامل آدرس‌هایی است که برای واریز یا برداشت پول از صرافی یا کیف پول استفاده می‌شود.

 

پشتوانه بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست

یادگار ساتوشی حالا به یکی از سرمایه‌های مورد اعتماد مردم بدل شده است

بسیاری از افراد در برخورد با ارز Bitcoin درباره پشتوانه آن سوال می‌کنند. به نظر شما پشتوانه بیت کوین چیست و این ارز دیجیتالی چگونه کار می‌کند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ارز BTC هیچ پشتوانه‌ای ندارد! ارزهای دیجیتالی برپایه اعتماد مردمی کار می‌کنند و همانند سکه‌های طلا و نقره پشتوانه‌سازی نشده‌اند. همین ویژگی باعث می‌شود که افراد بیت کوین را با تکیه بر اعتماد خود مورد استفاده قرار دهند.

نکته مهمی که درباره ارز Bitcoin وجود دارد، این است که بسیاری از افراد بیش از آنکه بیت کوین را یک پول اینترنتی برای خرید و فروش بدانند، به آن با چشم سرمایه‌گذاری می‌نگرند. بنابراین همانطور که طلا و سکه به عنوان کالاهای ارزشمند راهی برای سرمایه‌گذاری هستند، بیت کوین نیز به عنوان یک سرمایه‌گذاری قدرتمند به کار می‌رود.

 

مهم‌ترین ویژگی‌های بیت کوین چیست؟

ارز بیت کوین ویژگی‌های خاصی دارد که آن را از سایر منابع پولی جدا می‌کند. با اطلاع از این ویژگی‌ها و آشنایی با خصوصیات ارز BTC می‌توانید به ارزش و کارایی آن پی ببرید.

 

۱. هیچ کنترل‌گری در راس قدرت وجود ندارد

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، بیت کوین غیرمتمرکز است و شخص، سازمان یا نهادی در راس قدرت آن وجود ندارد. به این معنی که شبکه قدرت در میان تمامی افراد حاضر در بیت کوین تقسیم می‌شود و نظارت توسط همه اعضا در شبکه انجام می‌گیرد.

به این سیستم در اصطلاح سیستم اعتماد گفته می‌شود و قوانین آن به صورت کاملا شفاف و واضح در کدهای برنامه‌نویسی شده وجود دارد و می‌توانید به صورت خودخواسته از آن استفاده کنید. سیستم اعتماد و غیرمتمرکز بودن بیت کوین باعث می‌شود که این پول هیچگاه با تورم روبه‌رو نباشد.

بیت کوین چیست

پادشاه ارزهای دیجیتال منتظر روزهای طلایی‌تر است

۲. بیت کوین تعداد محدودی دارد

درباره ارز معمولی و پول‌های رایج، دولت و نهادهای دولتی می‌توانند به شکل نامحدودی به چاپ و تزریق پول در جامعه مشغول شوند. اما بیت کوین به این شکل نیست. با آنکه افراد می‌توانند در خلق واحدهای پولی جدید در Bitcoin فعالیت کنند، اما تعداد کل سکه‌هایی که می‌تواند در ارز بیت کوین ساخته شود،

۲۱ میلیون واحد است. این ویژگی از قوانین خاص بیت کوین در هر بلاک است که ماینرهای آن توانایی استخراج آن را دارند. استخراج یا ماینینگ بیت کوین نیز فقط با استفاده از دستگاه‌های خاصی به نام آی‌سیک انجام می‌گیرد و لپ‌تاپ قادر به انجام این کار نیست! البته این موضوع ارتباط مستقیمی با افزایش سختی شبکه دارد و ابتدای مسیر استخراج به این دشواری نبود.

 

۳. تراکنش‌های بیت کوین نیمه ناشناس هستند

شما برای ذخیره یا انتقال پول‌های معمولی در شبکه بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید و در هر تراکنش اطلاعات شما به طور دقیق با ذکر نام و … درج می‌شود. اما بیت کوین به این شکل نیست. البته نباید اینطور برداشت کنید که معاملات بیت کوین به شکل ناشناس انجام می‌گیرد.

زیرا همه اعضای شبکه می‌توانند تراکنش‌ها را پیگیری کنند. اما آنچه که در هر تراکنش مشخص می‌شود فقط آدرس‌ها به همراه ارسالی و دریافتی آن‌هاست. البته برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال برای جلوگیری از انجام فعالیت‌های مجرمانه یا پولشویی، به احراز هویت کاربران خود اقدام می‌کنند.

بیت کوین چگونه کار میکند؟

اگر یک کاربر جدید هستید و می‌خواهید اولین کار با بیت‌کوین را تجربه کنید، نیاز نیست جزئیات فنی زیادی درباره شروع کار با بیت کوین و اینکه بیت کوین چگونه کار میکند بدانید. فقط کافی است یک کیف پول بیت کوین روی کامپیوتر یا تلفن همراه خود نصب کنید و با تولید اولین آدرس بیت کوینی، وارد چرخه‌ی مبادلات و معاملات بیت کوین شوید.

از آنجایی که بیت کوین بر بستر بلاک چین طراحی و پیاده‌سازی شده است، بهتر است به عنوان پیش‌نیاز اطلاعات کلی و مهمی درباره‌ی بلاکچین بدانید.

بلاک چین چیست

بلاک چین یک سیستم اشتراک‌گذاری اطلاعات است که همه‌ی افراد حاضر در این شبکه می‌توانند به اطلاعات دفتر کل شبکه بلاکچین دسترسی پیدا کنند. بیت کوین تراکنش‌‌های انجام شده‌ خود را با قرار دادن آنها در بسته‌ّهایی به نام بلوک، طبقه‌بندی و مرتب می‌کند. این بلوک‌ها هم در بستر بلاکچین سروسامان می‌گیرند. در واقع بلاکچین شاکله‌ی اصلی بیت کوین است که کل شبکه بیت کوین بر آن متکی است.

تراکنش‌های بیت کوین در اصل انتقال ارزش بین کیف‌ پول‌های بیت کوینی است که در بلاکچین قرار گرفته. معمولا هر تراکنشی طی ۱۰ دقیقه تولید و استخراج می‌شود.

مرحله‌ دیگر روند کار بیت کوین پردازش یا استخراج است. استخراج یک سیستم اجماع توزیع شده است که برای تایید تراکنش‌های در صف انتظار آنها را در زنجیره بلاک قرار می‌دهد. این روش یک ترتیب زمانی به زنجیره بلاک اضافه می‌کند و بی‌طرف بودن شبکه را محافظت می‌کند و اجازه می‌دهد کامپیوترها و سیستم‌های مختلف باهم به یک توافق و همکاری کلی برسند.

تراکنش‌ها برای انجام شدن نیاز به تایید شبکه دارند. قبل از دریافت تایید شبکه این تراکنش‌ها در یک بلاک که پیش از این رمزنگاری شده است دسته‌بندی می‌شوند و شبکه با کنترل و اطمینان از دسته بندی و رمز‌بندی شدن بلاک‌هایی که تراکنش در آنها قرار گرفته، آنها را تایید می‌کند.

آینده ارز دیجیتال بیت کوین

برای همه سوال است آینده بیت کوین چیست . بیت کوین در حال حاضر طبق سناریو‌ها و پیش‌بینی‌های مختلفی حرکت می‌کند. درست زمانی که انتظار رشد و صعود چشم‌گیر این رمز ارز وجود داشت با یک حرکت غافل‌گیر کنند سر جای خود ماند و بعد از آن تا مدتی به عقب برگشت. اگر چه این رفتار عجیب و غیرقابل انتظار سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بیت کوین را کمی سردرگم کرد اما هنوز هیچ‌چیزی نمی‌تواند واقعیت درخشان و پررنگ این ارزهای دیجیتالی، به‌خصوص بیت کوین را کتمان کند.

آینده‌ی نه چندان رشد و جایگاه ارزهای دیجیتالی و بیت کوین تا حدی خواهد بود که دیگر فرصتی برای عرض‌اندام ارزهای فیات و پول‌های کاغذی نخواهد ماند. با اطمینان می‌تواند گفت ارزهای دیجیتالی کشتی نجات از دل طوفانی خواهد شد که در کمین اقتصاد تمام کشورهای پیشرفت و دیگر کشورها قرار دارد.

کیف پول بیت کوین

شما می‌توانید بیت کوین را با پول نقد، کارت اعتبار یا از طریق انتقال‌های بانکی خریداری کنید اما ابتدا برای نگه داشتن بیت کوین‌ها به یک کیف پول نیاز است. جایی‌ که شناسه کیف پول شما از آنجا گرفته می‌شود. کیف پول‌ّ فقط محلی برای ذخیره بیت کوین شماست، درست مثل کیف پولی که پول نقد یا کارت‌های اعتباری را در آن نگه‌داری می‌کنید.

اینکه چه کیف پولی برای ذخیره و نگه‌داری از بیت کوین بهتر است به شرایط متفاوتی بستگی دارد و هر کس با توجه به نیاز شخصی و سطح دسترسی خود، کیف پول مناسب را انتخاب می‌کند. برای مثال افرادی که به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتالی شده‌‌اند بهتر از کیف پولی انتخاب کنند که رابط کاربری ساده‌ای دارد و از بیشتر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند و کسانی که تجربه و سابقه‌ی بیشتری برای حضور در بازار دارند، امکانات بیشتری برای مدیریت بیت کوین می‌خواهند و رابط کاربری آسان و پشتیبانی از ارزهای متعدد برای آنها اهمیت زیادی ندارد.

این بخش چند مورد از بهترین کیف پول‌های بیت کوین را برای شما معرفی می‌کنیم:

  • کیف پول سخت‌افزاری Trezor
  • کیف پول نرم‌افزاری BlueWallet موبایل
  • کیف پول نرم‌افزاری Exodus دسکتاپ و موبایل
  • کیف پول سخت‌افزاری Ledger
  • کیف پول نرم‌افزاری Bitcoin Walletموبایل
  • کیف پول‌ کاغذی بیت کوین با وب‌سایت Bitaddress.org ذخیره‌سازی سرد

به‌نظر شما بهترین کیف پول بیت کوین چیست ؟

سخن آخر

ارز بیت کوین یا BTC نام آشنایی است که به‌ویژه در سال‌های اخیر در میان اکثر افراد جامعه رایج شده است. بیشتر افراد از بیت کوین به عنوان راهی برای سرمایه‌گذاری و ذخیره پول استفاده می‌کنند. در این مطلب تلاش کردیم همه مفاهیم پایه‌ای را که باید درباره بیت کوین بدانید (از بیت کوین چیست تا بهترین کیف پول‌ها) به شما بگوییم. آیا تا به حال ارز دیجیتالی خریداری کرده‌اید؟ نظر شما درباره سیستم بیت کوین و اعتماد میان اعضای آن چیست؟ ما در صرافی تبدیل منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.