اتریوم چیست؟

اتریوم یک پلت‌فورم محاسباتیِ غیر متمرکز است. شما می‌توانید به آن به چشم یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر خانگی نگاه کنید، با این تفاوت که روی یک سیستمِ تنها کار نمی‌کند. در عوض به صورت هم‌زمان بر روی هزاران دستگاه در سراسر دنیا کار می‌کند،‌ به این معنا که هیچ کس مالک آن نیست.

اتریوم مانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به شما اجازه می‌دهد تا پول دیجیتال منتقل نمایید. با این حال قادر به انجام کار‌های بیشتری نیز می‌باشد. شما می‌توانید کد خودتان را بر روی آن اجرا کنید و یا با سایر برنامه‌هایی که توسط کاربرهای دیگر ایجاد شده‌اند تعامل کنید. از آنجا شبکه‌ی اتریوم بسیار انعطاف‌پذیر می‌باشد،‌ برنامه‌های متنوعی بر روی آن می‌توانند اجرا شوند.

به زبان ساده، ایده‌ی پشت اتریوم این است که برنامه نویسان بتوانند برنامه‌هایی خلق و اجرا کنند که به جای یک سرور متمرکز، برروی شبکه‌ای توزیع شده اجرا شود. این بدین معناست که این برنامه‌ها را نمی‌توان از کارانداخت و یا سانسور کرد.

ثبت نام در تبدیل

 

تفاوت بین اتریوم (Ethereum) و اتر (ETH) چیست؟

شاید بدیهی به نظر نرسد اما واحد‌هایی که در شبکه اتریوم وجود دارند اتریوم نامیده نمی‌شوند. اتریوم (Ethereum) نامِ خودِ پروتوکل است اما ارز دیجیتالی که به آن قدرت می‌دهد اتر (ether – ETH) نامیده می‌شود.

 

چه چیزی باعث می‌شود اتریوم ارزشمند باشد؟

ما در مورد این ایده صحبت کردیم که اتریوم قادر است، کد ها و برنامه‌ها را در یک شبکه‌ی غیر متمرکز اجرا کند و هیچ فردی بیرونی‌ای نمی‌تواند در این برنامه‌ها تغییری ایجاد کند. زمانی که برنامه‌ای به پایگاه داده‌ی اتریوم (چیزی شبیه بلاکچین) افزوده می‌شود،‌ این قابلیت وجود دارد که امکان تغییر در آینده در برنامه حذف شود. به علاوه پایگاه داده برای همه  قابل مشاهده و کاربران می‌توانند کدهای یک برنامه را قبل از اینکه از آن استفاده کنند، مورد بررسی قرار دهند.

این بدین معناست که هر فردی  هرجایی می‌تواند برنامه‌ای را ایجاد کند که نمی‌توان آن را خاموش کرد و جالب‌تر اینکه از آنجا که واحد‌های این شبکه یعنی اترها می‌توانند ارزش در خود ذخیره کنند، در این برنامه‌ها می‌توان شرایطی درج کرد که ارزش چگونه منتقل شود. ما این دسته از برنامه‌های کاربردی را قراردادهای هوشمند (smart contract) می‌نامیم. در غالب موارد این امکان وجود دارد که این قراردادها به گونه‌ای تنظیم شود که نیازی به هیچ مداخله‌ی انسانی نباشد.

بدون شک، ایده‌ی «پولِ قابل برنامه ریزی» کاربران،‌برنامه نویسان و کسب و کارهای زیادی در اطراف دنیا به خود جلب کرده است.

 

بلاک چین چیست؟

بلاک چین در قلب اتریوم قرار دارد. بلاک چین در حقیقت همان پایگاه داده‌ای است که اطلاعات پروتکل‌ها را نگهداری می‌کند. اگر شما مقاله‌ی «بیت کوین چیست؟» ما را تا انتها خوانده باشید، درک اولیه‌ای از اینکه بلاک چین چگونه کار می‌کند دارید. بلاک چین اتریوم شبیه به بیت کوین است با این حال داده‌هایی که ذخیره می‌شوند و شیوه که ذخیره می‌شوند، متفاوت است.

می‌توانید بلاک چین اتریوم را مانند کتابی ببینید که به آن صفحات جدیدی اضافه می‌کنید. هر صفحه که یک بلاک نامیده می‌شود، با اطلاعات تراکنش‌ها پر می‌شود. زمانی که ما می‌خواهیم یک صفحه جدید اضافه کنیم، ما باید مقدار خاصی را در بالای آن صفحه در نظر بگیریم. این مقدار اجازه می‌دهد تا کاربران ببینند که صفحه‌ی جدید در پس از صفحه قبلی افزوده شده و به صورت تصادفی در کتاب جایگذاری نشده است.

این مساله ذاتا شبیه به شماره صفحه است که به صفحه‌ی قبلی ارجاع می‌دهد. با نگاه کردن به صفحه جدید می‌توانید با قطعیت بگویید که در ادامه صفحه قبلی قرار دارد. ما این فرایند را هشینگ (hashing) می‌نامیم.

هشینگ، بخشی از اطلاعات را می‌گیرد (در اینجا آنچه ما بر روی صفحه نوشته ایم.) و یک نمایشگرِ منحصر به فرد ( هش – hash ) به ما بازمی‌گرداند. احتمال اینکه دو بخش مجزای اطلاعات به ما هش یکسانی بازگردانند، بسیار بسیار پایین است. ضمنا این فرایند، یک طرفه می‌باشد. شما به راحتی می‌توانید هش تولید کنید اما نمی توانید با استفاده از هش، به اطلاعاتی که آن را تولید کرده دست‌ یابید. ما در بخش ماینینگ به اهمیت این موضوع می‌پردازیم.

اکنون که ما مکانیزمی داریم که صفحااتمان را به شیوه‌ای مناسب به یکدیگر متصل نماییم، هر تلاشی برای حذف صفحه‌ای از این کتاب به راحتی دیده می‌شود.

اگر می‌خواهید بیشتر در مورد بلاک چین بدانید به راهنمای تازه‌واردان در زمینه تکنولوژی بلاک چین مراجعه نمایید.