لایت کوین چیست؟ شاید خیلی از افراد با نگاه سرمایه‌گذاری یا خرید و فروش به بازار رمز‌ارزها توجهی نداشته باشند. اما آن‌قدر صحبت از این بازارها نقل هر مجلس و جمعی شده است که کسب اطلاعات عمومی درباره‌ی آنها برای افرادی زیادی مهم است. اکثر افراد بازار رمزارزها را بیشتر با نام بیت کوین می‌شناسند. اگر چه این شناخت ناشی از این بود که بیت کوین اولین پول دیجیتالی معرفی شده است اما این تنها ارزی نیست که در بازار ارزهای دیجیتالی استخراج و معامله می‌شود.

این مطلب از سایت تبدیل قرار است شما را با یکی دیگر از رمزارزها به نام لایت کوین آشنا کند.  در این مطلب خواهید فهمید لایت کوین چیست، ارز لایت کوین چگونه کار میکند و آینده‌ی آن چگونه خواهد بود. همراه ما در تبدیل باشید تا اطلاعاتی مفیدی در این باره کسب کنید.

لایت کوین چیست؟

لایت کوین چیست

نقره‌ای برای طلای بیت کوین

یک ارز مجازی همتا به همتا است  غیر متمرکز است که توسط هیچ مرجع اداری و دولتی مرکزی کنترل نمی‌شود. نماد ارز لایت کوین با نشانه LTC و حرف انگلیسی L با یک خط کج شناخته شده. این ارز می‌تواند راهی برای پرداخت و جابه‌جایی پول در هر کجای دنیا، بدون نیاز به واسطه‌ای برای نقل‌وانتقال و معامله باشد.

ثبت نام در تبدیل

لایت کوین توانسته رقیبی جدی برای بیت‌کوین باشد. LTC در حال حاضر با اندازه‌گیری بازار سرمایه، نهمین ارز رمزنگاری شده دیجیتال است. ارز لایت کوین به اندازه‌ی بیت کوین محبوب نیست اما فناوری استخراج و تولید آن باعث شده تا ارز بهتری برای هزینه‌کردن و سرمایه‌گذاری باشد.

تاریخچه ارز لایت کوین

ارز دیجیتال لایت کوین چیست

لایت کوین میراث جذاب چارلی لی است

اکتبر سال ۲۰۱۱ زمانی بود که نهمین رمز ارز قدم به دنیای ارزهای دیجیتال گذاشت و توانست در مدت زمان کوتاهی محبوبیت خوبی کسب کند. خالق ارز لایت کوین ، مهندس پیشین شرکت گوگل، چارلی‌ لی توانست با کمک گرفتن از شهرت خود و بازاریابی هوشمندی که برای ارز دیجیتال لایت کوین انجام داد در طول دو سال، بستر فعال و خوبی برای این ارز ایجاد کند.

این رمز ارز در ابتدا یک رقیب قوی برای بیت کوین بود اما با اشباع شدن بازار ارزهای دیجیتال و پیشنهادها و ارزهای اخیری که به بازار معرفی شده‌اند، محبوبیت لایت کوین به مرور زمان کاهش پیدا کرد.

اهداف پروژه لایت کوین و ویژگی‌های آن

همه چیز درباره لایت کوین

تراکنش سریع یکی از مهمترین ویژگی‌های این توکن است

بعد از این که به بررسی و پاسخی که برای سوال لایت کوین چیست پرداختیم،‌ زمان آن می‌رسد تا با تاریخچه‌ی این رمز ارز آشنا شوید. چارلی‌لی ابتدا برای معرفی و صحبت از لایت کوین تنها از یک پیام ارسال شده به افرادی حاضر در انجمن بیت کوین استفاده کرد.

هدف چارلی این بود که بگوید این رمز ارز و اهداف پروژه لایت کوین چیزی برای پشتیبانی از بیت کوین است و در واقع مانند تولید نقره برای طلا است. همین دلیل است که باعث شده litecoin ویژگی‌های مشابهی نسبت به بیت کوین داشته باشد. در عین حال، تلاش می‌کند تا محدودیت‌ها و کاستی‌های بیت کوین را رفع کند و ویژگی‌های برتر خود را گسترش دهد.

یکی دیگر از اهداف پروژه لایت کوین تولید رمز‌ارزی سریع و ارزان بود که بتواند زمینه‌ای برای توسعه و بهتر شدن بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین باشد. Litecoin می‌تواند تعداد بیشتری سکه نسبت به بیت کوین تولید کند و سرعت معاملات آن بیشتر از بیت کوین و دیگر رمزارزهاست.

اگر چه این ویژگی‌‌ها تا حد زیادی جزء مزایای روانشناختی یک رمز ارز برای سرمایه‌گذار حساب می‌شود و بر ارزش یا کاربرد ارز تاثیری ندارد. اما باز هم یکی از نکات مثبت و جداکننده‌ی توکن ارز لایت کوین نسبت به دیگر توکن‌هاست.

ویژگی‌ لایت کوین و شباهت آن با بیت کوین

ابتدایی‌ترین شباهت میان بیت کوین و لایت کوین، غیرمتمرکز بودن آنها است. در حالی که ارزهای فیات مانند دلار آمریکا یا ین ژاپن برای حمایت و گردش مالی نیاز به کنترل و پشتیبانی بانک‌های مرکزی دارند، رمزارزها به هیچ مرجع متمرکزی نیاز ندارند و فقط به یک‌پارچگی شبکه‌های رمز‌نگاری خود متکی هستند.

شبکه Litecoin به دلیل زمان تولید بلوک کوتاه‌تر می تواند تراکنش های بیشتری را مدیریت کند. خالق ارز لایت کوین و شرکت سازنده‌ی آن با هدف اولویت‌بندی سرعت معامله لایت کوین را وارد بازار کرد و این دلیل عمده محبوبیت آن است. میانگین زمان تأیید تراکنش شبکه بیت کوین در حال حاضر برای معامله کمتر از ۹ دقیقه است، در حالی که Litecoin تقریبا ۲.۵ دقیقه است.

litecoin چگونه کار می‌کند؟

گفتیم که شباهت‌‌های موجود بین بیت کوین و لایت کوین باعث شده در بخش‌ها و قسمت‌های مختلفی، عملکرد آنها کاملا مشابه باشد. برای مثال، استخراج‌کنندگان لایت کوین درست مانند بیت کوین امنیت شبکه را با انجام محاسبات ریاضی تامین می‌کنند.

دراصل، استخراج‌کنندگان تراکنش‌ها را بررسی و تایید می‌کند که خود این عملکرد وظیفه‌ی تامین و حفظ شبکه را به عهده دارد.

علاوه بر این شباهت‌‌ها، تفاوت‌‌هایی هم بین بیت کوین لایت کوین وجود دارد که مربوط به الگوریتم‌های مورد استفاده‌، دستگاه‌ها و روش استخراج آنهاست. بیت کوین از الگوریتم قدیمی  SHA – 256 استفاده می‌کند و لایت کوین از الگوریتم جدیدتری به نام Scrypt برای انجام فعالیت‌های خود بهره می‌برد.

همچنین، دستگاه روش استخراج کارآمدی که هنوز برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شود دستگاه ASIC است اما لایت کوین‌‌ها را با استفاده کارت گرافیک هم می‌توان استخراج کرد. ناگفته نماند استخراج با دستگاه ASIC نسبت به استخراج با کارت گرافیک، به‌صرفه‌تر و کم‌هزینه‌تر است.

لایت کوین با استفاده از این الگوریتم امکان محاسبه‌ی آسان‌تر، حجم کار کم‌تر و تایید سریع تراکنش‌ها را فراهم می‌‌‌کند که این یک موضوع بسیار مهم برای عملکرد لایت کوین است.

اهمیت لایت کوین

رمز ارز لایت کوین چیست

لایت کوین یکی از ارزهای محبوب ماینرهاست

شاید نکته‌ای که باعث می‌شود ارز لایت کوین اهمیت بیشتری پیدا کند و آینده‌ی این ارز دیجیتال درخشان‌تر باشد، قابلیت و ویژگی منحصر‌به‌فردی است که از آن صحبت کردیم. همین باعث شده نسبت به دیگر ارزهای رمزنگاری شده اهمیت بیشتری پیدا کند. استخراج ارز رمزنگاری شده با سرعتی که برای استخراج‌کنندگان مفید و سودمند باشد، نیاز به دستگاه‌ها و پردازنده‌های قوی دارد. این دستگاه‌‌ها می‌توانند سرعت بیشتر در استخراج داشته باشند و برای فعالیت‌ها و استخراج خود نیاز به مجوز‌ها و برنامه‌های سخت‌افزار تخصصی دارند.

واحد پردازش مرکزی در اکثر رایانه‌های شخصی به اندازه‌کافی سریع نیست که بتوان با استفاده از آنها رمزارزهای زیادی استخراج کرد.  این همان نقطه‌‌ای است که باعث می‌شود لایت کوین‌ نسبت به دیگر ارزهای دیجیتالی پیشی بگیرند و اهمیت بیشتری پیدا کنند. لایت کوین‌ را با رایانه‌‌های شخصی استخراج کرد. هرچه ظرفیت ماشین برای استخراج بیشتر باشد احتمال کسب ارز و استخراج بیشتر برای یک ماینر بالاتر است.

آینده لایت کوین و اهمیت آن

پیش‌بینی قیمت لایت کوین در ۲۰۲۱

آینده لایت کوین چیست ؟ هر ارزی که در بازار وجود دارد حتی دلار آمریکا یا شمش طلا فقط به همان اندازه که جامعه فکر می‌کند ارزش دارد. اگر چاپ و گردش ارز بیش از حد باشد ارز دلار در کوتاه مدت سقوط می‌کند و تورم و سقوط اقتصادی را به دنبال دارد. در واقع هر کالا یا خدماتی که زودتر و ارزان‌تر در دسترس باشد، ارزش کمتری پیدا می‌کند.

پدیده‌ی ارزهای دیجتال فراتر از این ماجرا هستند. سازندگان لایت کوین از ابتدا فهمیدند که ایجاد اعتبار در بازار برای ارز جدید دشوار است اما با محدود کردن تعداد لایت کوین‌های در گردش، حداقل کاری که توانستند بکنند این است که ترس مردم از تولید بیش از حد را از بین ببرند. در نتیجه اطمینان مردم به آینده ارز لایت کوین و باقی ارزهای دیجیتال را بیشتر کنند. بنیاد لایت کون تخمین زده است که میزان ارز لایت کوین تا سال ۲۱۴۲ حداکثر به ۸۴ میلیون خواهد رسید.

کیف پول مناسب لایت کوین

هر کسی که روی ارزهای دیجیتالی سرمایه‌گذاری می‌‌کند یا با هدف خرید‌‌وفروش وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شود، برای نگه‌داری ارزهای خود نیاز به یک کیف پول دارد! کیف پول‌ ارزهای دیجیتالی نرم‌افزاری است که با استفاده از آن می‌توانید به دارایی‌های دیجیتالی خود دسترسی پیدا کنید و از بابت امنیت آن مطمئن باشید.

کیف پول‌های مختلفی وجود دارد که برای ذخیره‌سازی دارایی‌های دیجیتال خود می‌‌توانید از آنها استفاده کنید. کیف‌پول‌‌‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و کیف‌پول‌های کاغذی شناخته‌شده‌ترین نوع آنها است. بسته به ترجیح و سیاست سرمایه‌گذاری خود می‌‌توانید یک یا چند مدل از این کیف‌پول‌ها را انتخاب و استفاده کنید.

چیزی که در رابطه با کیف‌پول‌های مختلف اهمیت دارد سطح امنیت، وزن، دسترسی و پشتیبانی آنها از ارزهای مختلف دیجیتالی است.

معروف‌ترین کیف پول لایت کوین شامل موارد زیر است:

  • کیف پول نرم‌افزاری Trust wallet
  • کیف پول نرم‌افزاری Exodus
  • کیف پول نرم‌افزاری Electrum-LTC
  • کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S
  • کیف پول کاغذی LiteAddress

جمع‌بندی

این مطلب از تبدیل تهیه شده بود تا شما را با یکی از رمز ارزهای برتر بازار ارزهای دیجیتالی آشنا کند و به شما بگوید ارز LTC چیست. اکنون اطلاعاتی که به دست آورده‌اید به شما می‌گویند ارز لایت کوین چگونه کار می کند، چگونه می‌توان با سرعت بالاتری ارزهای بیشتری در کیف پول لایت کوین خود ذخیره کنید.

اگر قصد ورود به بازار سرمایه‌گذاری و خرید‌وفروش ارزهای دیجیتالی را دارید شاید لایت کوین به‌خاطر محدودیت تولید و سرعتی که دارد بتواند برای شروع انتخاب خوبی باشد. تنها نیاز است در یک صرافی امن و مطمئن مثل صرافی دیجیتال تبدیل حساب باز کنید، کیف پول خود را فعال کنید و با انجام اولین تراکنش خرید‌‌وفروش ارزهای دیجیتال، معاملات خود را شروع کنید.