این روزها از تتر به عنوانِ دلار دیجیتال نام می‌برند، در حقیقت در تعاملات بازاری هر تتر را معادل یک دلار در نظر می‌گیرند. این تعریف گرچه برای استفاده از تتر کافی است اما جامع نمی‌باشد، در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل تتر بپردازیم.

تتر شرکتی است که دارایی‌هایی را بر روی بلاک چین منتشر می‌کند که به قیمت‌شان به واحد پولی کشورها متصل است. این دارایی ها به اصطلاح استیبل کوین (stablecoin) نامیده می‌شوند. امروزه شرکت تتر ۴ ارز استیبل را پوشش می‌دهد. دلار آمریکا (USDT)، یوان چین (CNHT)، یورو (EURT) و کوینی که با پشتوانه‌اش طلاست (XAUT).

اولین بار در سال ۲۰۱۴ بار رونمایی از تترِدلار آمریکا (USDT) (که امروزه به اختصار همان تتر نامیده می‌شود.) شروع به کار کرد. ایده‌ی اولیه این بود که پول کشورها را قابل تعامل با دارایی‌های دیجیتال که به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته در بازارهای جهانی قابل معامله هستند، کنند.

ثبت نام در تبدیل

هر تترِدلار آمریکا (USDT) قابل بازیابی با دک دلار آمریکا می‌باشد که توسط شرکت تتر صادر شده است. در حقیقت ارزش کل بازار USDT برابر است با میزان دلاری که توسط شرکتِ تتر نگهداری می‌شود.

زمانی که یک USDT جدید منتشر می‌شود می‌توان آن را منتقل،‌ ذخیره، خرج و یا معامله نمود. معامله گران معمولا برای درامان ماندن از نوسانات ارزهای دیجیتال در دوره‌هایی دارایی خود را تماما به USDT تبدیل می‌نمایند. همچنین در کشورهایی که تورم بالایی دارند و ارزش پول ملی به صورت تدریجی سقوط می‌نماید،‌ مردم برای حفظ ارزش دارایی خود، آن را به USDT تبدیل می‌کنند. همچنین بازرگانان نیز به دلیل سهولت نقل و انتقال و ذخیره سازی از USDT برای معاملات تجاری خود استفاده می‌نماییند.

امروزه از استیبل کوین‌ها  (stablecoin)به عنوان یک طبقه نوظهور از دارایی‌ها مطرح هستند که کارایی‌هایی بسیاری فراتر از معامله‌گری، خصوصا در پرداخت‌های بین المللی یافته‌اند. تا سال ۲۰۲۰ USDT به عنوان معروف‌ترین استیبل‌کوین، نامیده می‌شود.

تتر چگونه کار می‌کند؟

تتر در آغاز بر روی بلاک چین بیت کوین و از طریق پروتکل آمنی(Omni layer) که پلت‌فورمی برای ایجاد و  معامله دارایی‌های دیجیتال بر روی بیت کوین می‌باشد، آغاز به کار کرد. برای خرید تتر می‌توانید به صفحه خرید و فروش ارزهای دیجیتال صرافی تبدیل مراجعه کنید.

تتر بر روی سایر بلاکچین‌ها

امروزه‌ تتر بر روی سایر بلاک چین‌ها شامل اتریوم (ETH)، ترون (TRX) و (EOS) نیز در دسترس است.